Stacja bolidowa AMS239 w Lipowym Moście
53.2°N, 23.5°E, 150 m npm
2 lutego 2024 roku rozpoczęła pracę trzecia stacja bolidowa sieci allsky7.net w Polsce.
Pierwsza ruszyła we wrześniu 2021 w Opolu zaś druga w grudniu 2022 roku w Chełmie.
Rozmieszczenie stacji na terenie kraju pokazuje mapa: https://allsky7.net/index.html?&country=PL
Link do podglądu “live view” stacji (odświeżanie co 5 min): https://allsky7.net/index.html?&station=AMS239&country=PL#liveview
Jest to stacja typu Allsky7+, zawierająca w sobie:
– 7 kamer przemysłowych z kolorowym przetwornikiem SONY STARVIS IMX291 z dołączonymi obiektywami 4 mm f/1.0
– kamerę “allsky” z obiektywem typu rybie oko 1.13 mm, w celu poprawy fotometrii i astrometrii jaśniejszych bolidów
Pięć kamer jest nastawiona “poziomo” na wysokość około 25°, kamery 6 i 7 skierowane są odpowiednio w kierunku N i S na wysokości około 70°. Kamera 1 musi być skierowana na N.
Razem pokrywają całe niebo aż po horyzont. Każda kamera ma pole widzenia około 45×80°.
Kamery nagrywają zjawiska z szybkością 25 kl./s i mogą zarejestrować gwiazdy jasności około 4 mag. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 25 pikseli/°.
Oprócz kamer kopuła zawiera zasilacz i przełącznik Ethernet dla każdej kamery. Każda kamera posiada czarną, papierową przysłonę zamontowaną na obiektywie aby przeciwdziałać wewnętrznym odbiciom. Akrylowa kopuła pomalowana jest od wewnątrz białą farbą. Zmniejsza to wpływ ciepła zewnętrznego. Kopuła nie jest ogrzewana – wystarczającą ilość ciepła (ok. 15W) wydziela 8 kamer aby w kopule nie gromadziła się wilgoć. Powyżej temp. zewnętrznej 10 stopni mogą być problemy z odprowadzaniem ciepła z kopuły.
Zasilanie dostarczane jest poprzez Power-over-Ethernet (PoE), dzięki czemu cały system potrzebuje tylko jednego kabla Ethernet CAT-7, aby podłączyć go do komputera bazowego. Komputer to mini PC (procesor Intel Celeron J4125 2GHz, pamięć 8 GB DDR4, dysk 1 TB) z systemem Ubuntu 20.04 64-bit i oprogramowaniem AllSky7 autorstwa Mike’a Hankeya, które jest stale udoskonalane. Każda kamera zapewnia strumień wideo SD (704×576) i HD (1920×1080), który jest rejestrowany przez Mini PC i analizowany asynchronicznie. Mocowanie kamery jest zapewnione na maszcie antenowym średnicy zewnętrznej 38 mm.
W celu obejrzenia nagrań i ewentualnego pobrania (przy pomocy klienta ftp np Anydesk, Filezilla, etc) z zarejestrowanymi zjawiskami należy iść do lokalizacji:
mnt/ams2/meteors – folder z zarejestrowanymi zjawiskami
mnt/ams2/HD – folder z nagraniami HD
Na chwilę obecną oprogramowanie nie wyszukuje automatycznie zjawisk dziennych, są tylko 3 dni aby zachować nagrania.
Nagranie w jakości HD są nadpisywane co 3 dni, nagrania w jakości SD co 30 dni.
Operator kamery powinien raz na tydzień przejrzeć swoje nagrania i skasować fałszywe detekcje.
Wszystkie zarejestrowane ślady meteorów są automatycznie analizowane, korelowane ze śladami nagranymi przez inne stacje a następnie przesyłane do “chmury” systemu jeśli detekcja była muli-stanowiskowa. W przypadku bardzo jasnych bolidów, z nadzieją na ewentualny spadek meteorytów, wdrażane są specjalne procedury. W warunkach pogodowych środkowej Europy stacja może zarejestrować ponad 5000 śladów meteorów oraz kilkanaście jasnych bolidów rocznie.
Ten krótki film wyjaśnia zasadę działania sieci bolidowej, dłuższe nagranie wyjaśnia zaś działanie oprogramowania.
Użytkownicy sieci mogą wymieniać swoje uwagi na grupie: english@allsky7.groups.io